Alegeți Capno-T dacă doriți cel mai mic monitor EtCO₂: 80 g cu bateria cu litiu și adaptorul pentru adulți, 38 × 42 × 44 mm, gata de utilizare fără calibrare și cu o autonomie de 6–8 ore la o încărcare completă. Alegeți Capno-H dacă doriți un ecran mai mare, de 2,8 inch, alimentare de la rețea la 100–250 V și posibilitatea de a adăuga SpO₂ și puls. Ambele măsoară CO₂ între 0 și 150 mmHg cu aceleași intervale de precizie, actualizează EtCO₂ la fiecare respirație, măsoară frecvența respiratorie între 3 și 150 pe minut, păstrează un trend de 24 de ore și emit alarme sonore și vizuale.
Capno-H sau Capno-T: ce capnograf portabil ar trebui să cumpere o clinică veterinară?
Cele două modele au aceeași măsurare a CO₂; diferă prin dimensiuni, ecran, alimentare și parametrii opționali. Tabelul prezintă datele publicate care decid de obicei alegerea.
| Criteriu de decizie | Capno-H | Capno-T |
| Greutate (cu baterie cu litiu și adaptor pentru adulți) | 400 g | 80 g |
| Afișaj | TFT color de 2,8 inch | TFT color de 1,5 inch, lizibil de la peste 5 m |
| Parametri | EtCO₂/CO₂ și frecvență respiratorie; SpO₂ și puls opțional | EtCO₂/CO₂ și frecvență respiratorie |
| Interval CO₂ și unități | 0–150 mmHg; mmHg, kPa sau % | 0–150 mmHg; mmHg, kPa sau % |
| Frecvență respiratorie | 3–150 /min | 3–150 /min |
| Baterie | Litiu reîncărcabilă, 3,6 V / 3800 mAh | Litiu reîncărcabilă, 3,7 V / 1,35 Ah; 6–8 h după o încărcare completă |
| Alimentare de la rețea | AC 100–250 V, 50/60 Hz; ≤5 VA | AC 220 V, 50 Hz; ≤10 VA |
| Mediu de funcționare | 5–40 °C; 30–75% UR fără condens; 55–115 kPa | 5–40 °C; 30–75% UR fără condens; 86–106 kPa |
| Trend și alarme | Trend de 24 de ore păstrat după oprire; alarme sonore și vizuale | Trend de 24 de ore; alarme sonore și vizuale |
Capno-T este potrivit pentru stația de anestezie, zona de trezire sau transport, acolo unde monitorul nu trebuie să adauge aproape nicio greutate și nici să ocupe spațiu pe masă. Capno-H este potrivit pentru clinicile care vor un singur aparat portabil pentru CO₂ plus SpO₂ și puls, care funcționează la o rețea de 110–120 V sau care lucrează la altitudine mare: intervalul său de presiune de funcționare coboară până la 55 kPa, față de 86 kPa la Capno-T.

Cât de precise sunt valorile EtCO₂ la Capno-H și Capno-T?
Ambele modele au aceeași precizie EtCO₂ declarată, mai strânsă în partea de jos a intervalului:
| Valoare EtCO₂ | Precizie declarată (Capno-H și Capno-T) |
| 0–40 mmHg | ±2 mmHg |
| 41–70 mmHg | ±5% |
| 71–100 mmHg | ±8% |
| 100–150 mmHg | ±10% |
Capno-H folosește analiza CO₂ în infraroșu, cu compensare de temperatură și presiune și reajustare a zeroului. Capno-T compensează automat presiunea atmosferică, afișează prima valoare EtCO₂ în 5 secunde și valori precise în 15 secunde; precizia frecvenței respiratorii este cea mai mare dintre ±1% și ±1 respirație pe minut. Ambele permit comutarea afișajului între mmHg, kPa și %, astfel încât unitatea să corespundă celei folosite în fișele de anestezie.
Poate vreunul dintre capnografe să măsoare și SpO₂ și pulsul?
Doar Capno-H, și doar ca opțiune. Cu opțiunea SpO₂ măsoară SpO₂ între 0 și 100% (±3% la 50–69%, ±2% la 70–100%) și pulsul între 30 și 250 bpm (cea mai mare dintre ±2 bpm și ±2%). Dacă aveți nevoie de această funcție, cereți ca senzorul SpO₂ și cablul prelungitor să apară ca poziții separate în ofertă.
Capno-T măsoară CO₂ și frecvența respiratorie. Dacă preferați dimensiunile lui, dar doriți și saturația de oxigen, combinați-l cu pulsoximetrul portabil H-100V (SpO₂ 1–100%, puls 25–350 bpm) sau cu mini-monitorul HM-3T de 250 g, cu SpO₂, NIBP și temperatură.
Cât durează bateria și ce tensiune de rețea necesită?
Capno-T funcționează 6–8 ore cu bateria cu litiu de 3,7 V / 1,35 Ah după o încărcare completă. Alimentarea de la rețea declarată este AC 220 V, 50 Hz, așa că în țările cu 110–120 V confirmați versiunea încărcătorului și tipul ștecherului înainte de comandă. Capno-H acceptă AC 100–250 V la 50 sau 60 Hz și folosește o baterie cu litiu de 3,6 V / 3800 mAh, ceea ce îl face alegerea mai simplă atunci când același model va fi livrat unor clinici cu rețele de alimentare diferite.

Ce adaptoare pentru căile respiratorii și piese de schimb trebuie incluse în ofertă?
Ambele greutăți declarate includ un adaptor pentru adulți, iar ambele modele dau alarmă când adaptorul trebuie verificat. La pisici, câini de talie mică și alți pacienți mici, dimensiunea adaptorului contează la fel de mult ca monitorul. O ofertă completă cuprinde:
- Numărul și dimensiunile adaptoarelor pentru căile respiratorii furnizate, în funcție de cei mai mici pacienți pe care îi anesteziați.
- Versiunea încărcătorului și tipul ștecherului pentru rețeaua dumneavoastră (mai ales la Capno-T).
- O baterie cu litiu de rezervă, dacă aparatul va fi folosit la proceduri lungi sau în transport.
- Pentru Capno-H cu opțiunea SpO₂: tipul senzorului SpO₂ și cablul prelungitor.
- Adaptoare de schimb și alte consumabile, cu coduri de piesă, astfel încât comenzile ulterioare să corespundă kitului inițial.
Capnograf independent sau monitor de pacient cu EtCO₂?
Un capnograf independent adaugă monitorizarea CO₂ la un aparat de anestezie și un monitor existente, fără a le înlocui, și poate fi mutat între sala de operații, zona de trezire și ambulanță. Dacă echipați o sală de operații nouă, comparați-l cu un monitor veterinar de pacient cu modul CO₂, astfel încât ECG, SpO₂, NIBP, temperatura și EtCO₂ să apară pe un singur ecran.

Ce să trimiteți către HQS pentru o ofertă Capno-H sau Capno-T
- Modelul și cantitatea, precum și dacă aveți nevoie de opțiunea SpO₂ pentru Capno-H.
- Tensiunea și frecvența rețelei și tipul ștecherului.
- Speciile și cele mai mici dimensiuni corporale pe care le monitorizați, pentru a potrivi dimensiunile adaptoarelor.
- Accesoriile și piesele de schimb pe care doriți să le includeți în ofertă.
- Țara de destinație, astfel încât documentele de transport și import pentru piața respectivă să fie pregătite odată cu oferta.





